Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia

Jak co roku nasza cała społeczność szkolna włącza się w kampanię społeczną „Polska na niebiesko”, mająca na celu uświadomienie jak największej liczbie osób czym jest autyzm.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju osób z autyzmem, żyje 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyją także ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych osób jest nawet 3 mln.

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie.

W ramach popularyzacji wiedzy na temat autyzmu na dyski klasowe została przesłana publikacja: „Spektrum Autyzmu. Podobni-Różni.” opracowana przez Fundację Synapsis.

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. Polega na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Dołącz do akcji!

Ty też możesz się zaangażować!

2 kwietnia Zaświeć się na niebiesko!

Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa. Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.

Katarzyna Gąciarz-Oleś – pedagog szkolny

Komentarze wyłączone.
Font Resize