OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI

Wyjazd edukacyjny do Katowic dnia 22.09.2022 r.

Osobliwości Świata Fizyki to wykłady, które opierają się na przeprowadzanych na żywo eksperymentach i są prowadzone przez naukowców pracujących na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki. Pokazują, jak prawa fizyki działają w rzeczywistości.

W tym roku w programie Osobliwości Świata Fizyki  z naszej  szkoły  wzięło udział  35 uczniów  z klas VI, VII i VIII,  którzy przebywali pod opieką pani  Marii Pieczonka -Ferenc i  pani Gabrieli Szafraniec. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu edukacyjnego była pani Jadwiga Zymełka.  Po przyjeździe do Katowic uczestnicy wyjazdu odbyli godzinny spacer, podczas którego zobaczyli: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego,  rynek  i katowicką Kalifornię, Dom Handlowy – Skarbek,  Spodek ,  Pomnik Powstańców Śląskich – pomnik trzech orlich skrzydeł symbolizujący  trzy powstania śląskie z lat 1919-1921, kiedy Ślązacy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Następnie udaliśmy się pod rektorat, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie,  a później na wykłady do  Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. W tym roku szkolnym młodzież wysłuchała dwóch wykładów. Tematyka to:  Światło -jak widzimy świat? oraz Woda -żywioł niezwykły.  Naturalne światło Słońca nie tylko rozprasza mrok i dostarcza Ziemi koniecznej do życia energii, ale jest dla nas również najważniejszym nośnikiem informacji. Rejestrujemy je dzięki zmysłowi wzroku, ale nie zawsze powinniśmy wierzyć własnym oczom.

Woda to jeden z czterech żywiołów. Kojarzy nam  się  z morzem, jeziorem, rzeką, deszczem czy śniegiem. To dzięki jej obecności Ziemię określa się mianem błękitnej planety. Woda stanowi główny składnik naszego ciała.

Oryginalne aranżacje eksperymentów, w których mogli uczestniczyć nasi uczniowie,  nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na głębokie zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki.

Mam nadzieję, że informacje, które zdobyli uczniowie  w czasie wykładów na długo pozostaną w ich pamięci.

Jadwiga Zymełka, organizator wyjazdu edukacyjnego.

Komentarze wyłączone.
Nadchodzące wydarzenia
  1. Konsultacje dla rodziców

    15 grudnia @ 16:00 - 17:00
  2. Klasyfikacja po I okresie

    26 stycznia 2023
  3. Konsultacje dla rodziców

    16 marca 2023 @ 16:00 - 17:00
Font Resize