W ramach realizacji zadań Świetlicy Podwórkowej, „Wagabunda” opracowała i realizowała projekt społeczny w naszej szkole. Opracowywanie projektu „Słońce świeci – grają dzieci” rozpoczęliśmy na początku tego roku kalendarzowego, jednak na realizację zaplanowanych zadań musieliśmy poczekać do zniesienia obostrzeń związanych z Covid-19 i powrotu dzieci do szkół. Pierwszym zadaniem było wybranie przez nas gier plenerowych, oraz ich zakup (czego dokonało dla nas biuro projektu). Na kolejnych zbiórkach harcerze poznawali zasady gier Molkky, Kubb, Yatze, Boules, Dobble XXL oraz gier planszowych również pozyskanych w ramach uczestnictwa w projekcie Świetlic. Podczas jednej ze zbiórek, harcerze wykonali piękne zdobienia na drewnianych elementach zakupionych gier. Kiedy pogoda się poprawiła mogliśmy w zabawę wciągnąć również innych uczniów naszej szkoły. Podczas przerwy obiadowej harcerze uczyli innych uczniów grać we wcześniej wymienione gry. Dzięki temu aktywizowano uczniów w czasie przerw, realizowano zadania w zespołach, skupiono się na aktywnym wypoczynek uczniów. Na realizacji projektu społecznego skorzystali zarówno harcerze – uczestnicy projektu, gdyż w ten sposób rozwijali swoje kompetencje inicjatywności i przedsiębiorczości, a także uczniowie naszej szkoły, którzy mogli poznać alternatywny, ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu.

phm Rafał Smurzyński

Na początku czerwca 2021r. nasza drużyna wzięła udział w warsztatach „Chcę umieć więcej niż umiem”, zorganizowanych w ramach uczestnictwa w programie Świetlic Podwórkowych. Warsztaty odbyły się w formie biwaku, a miały miejsce w malowniczej harcówce w Mucharzu, 130 Drużyny Starszoharcerskiej „130 z Mucharza”, Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Biwak został zorganizowany przez phm Rafała Smurzyńskiego oraz p. Iwonę Bernaś, nauczycielkę muzyki w naszej szkole, która pełni rolę wolontariusza w naszej Świetlicy Podwórkowej.
Podczas biwaku harcerze wzięli udział w warsztatach kulinarnych zakończonych pieczeniem kiełbasek na ognisku; w warsztatach plastycznych – cuda z modeliny, gdzie tworzyli podkładki i różne ozdoby; w warsztatach – moje uczucia i empatia, podczas których zagrali w gry planszowe oparte o emocje; w warsztatach – mulina – tworzymy bransoletki przyjaźni.
Podczas biwaku zorganizowano również ognisko obrzędowe, rozgrywkę w gry plenerowe oraz wycieczkę do pobliskiego lasu oraz nad zalew Mucharski. Harcerze wrócili do domów bogatsi w nowe umiejętności.

phm Rafał Smurzyński

Święto Chorągwi

W dniu 8 maja odbyło się Święto Chorągwi, impreza harcerska, która zwykle ma miejsce w Krakowie. W tym roku postanowiono zorganizować ją, ze względu na Covid, jako mniejsze imprezy w lokalnych środowiskach. Nasza drużyna wzięła udział w grze terenowej dla harcerzy starszych na terenie Wadowic. Na punktach gry rozwiązywaliśmy zadania nawiązujące do Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli planu działań Agenda 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zadania z pewnością nie należały do łatwych, a dodatkowo wymagały sporej kreatywności, co nam się bardzo podobało.

phm Rafał Smurzyński

Warta podczas Święto Konstytucji 3 Maja

Reprezentacja naszej drużyny pełniła wartę przy kościele parafialnym w Przeciszowie, pod tablicą pamiątkową, ufundowaną przez mieszkańców Przeciszowa w 1996r. w hołdzie poległym na polu chwały, rozstrzelanym, pomordowanym w obozach, zamęczonym przez nazistów w latach 1939-1945. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicz oraz pełniliśmy wartę podczas mszy świętej. Dziękujemy Państwu Gagracz, właścicielom kwiaciarni Remix, za przygotowanie i ufundowanie pięknej wiązanki w barwach narodowych.

phm Rafał Smurzyński

Rajd Wiosenny w Zatorze

Drużyny z Hufca Ziemi Wadowickiej wzięły udział w Rajdzie Wiosennym, pierwszej imprezie harcerskiej od jesieni 2020 r. Impreza miała charakter zbiórek drużyn, gdzie każda z nich musiała przebyć pieszo długą trasę na terenie Zatorszczyzny. Zwiedziliśmy piękne tereny Doliny Karpia, a podczas wędrówki zmagaliśmy się z zadaniami przygotowanymi przez harcerzy i harcerki z zatorskiej drużyny „Geronimo”.

phm Rafał Smurzyński

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło, jak co roku, do Urzędu Gminy Przeciszów, przekazane przez drużynowego na ręce wójta gminy – pana Tomasza Kosowskiego, do Kościoła – odebrane przez proboszcza – ks Józefa Szlachtę, oraz do naszej szkoły – BŚP przekazaliśmy na ręce wicedyrektora szkoły – pana Rafał Pytlowskiego.

Światło z Betlejem nową światu da nadzieję!
Pokoju płomyk niech ogrzewa nas!

Kronika harcerska: Na Grunwald!  – czyli harcerze na rowerach.

15 lipca przypada rocznica Bitwy pod Grunwaldem, jako, że w naszych okolicach znajduje się Kopiec Grunwald, tak członkowie 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wagabunda” postanowili z tej okazji odwiedzić to miejsce.
W dniu 18 lipca odbył się Rajd rowerowy „Na Grunwald”, zorganizowany w ramach Małopolskiej Sieci Świetlic Podwórkowych. W Rajdzie, oprócz harcerzy udział wzięli również ich rodzice – taką rodzinną grupą wystartowaliśmy o godzinie 9:00 spod Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Przeciszowie.
Pierwszy odcinek Rajdu biegł przez Przyręb, Podolsze i Palczowice a zakończył się właśnie pod Kopcem Grunwald w Rabusiowicach. Uczestnicy dowiedzieli się o kilku ciekawostkach związanych z tym miejscem i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Po krótkiej przerwie i uzupełnieniu płynów ruszyliśmy w dalszą drogę. Droga przez Palczowice, Laskową, Trzebieńczyce i ścieżki między stawami doprowadziły nas do Restauracji „Karpik” w Graboszycach. Po długich dwóch odcinkach wszyscy z chęcią zjedli smaczny obiad.
Chwila odpoczynku i znów na trasie. Tym razem mogliśmy podziwiać piękno przyrody w Rudzach i Łowiczkach, a także pomachaliśmy do bawiących się w Energylandii turystów.
Na zakończenie, p. Mariusz Frączek, który chętnie zaangażował się w organizację Rajdu, miał dla uczestników niespodziankę – każdy otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w Rajdzie.
Czuwaj!

phm Rafał Smurzyński
drużynowy 1 WPDH „Wagabunda”

Kronika harcerska: Razem przy ognisku  – czyli Inauguracja roku harcerskiego.

Rok harcerski pokrywa się z rokiem szkolnym. Co roku, we wrześniu Chorągiew Krakowska organizuje dużą imprezę, biwak dla wszystkich chętnych drużyn należących do chorągwi – Inaugurację roku harcerskiego. W tym roku, ze względu na epidemię, postanowiono uczcić to w inny sposób – w ten sam dzień, 19 września, drużyny rozpaliły ogniska i w ten symboliczny sposób mogły „razem” usiąść przy ogniu.
„Wagabunda”, działająca na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Przeciszowie, spotkała się u dh Joli Szymonek, byłej drużynowej.
Spotkanie zaczęliśmy od biegu patrolowego, podczas którego członkowie drużyny, którzy kończyli próbę harcerki/harcerza mogli wykazać się swoją wiedzą. W organizację zadań na punktach zaangażowały się szczególnie: dh Julia, dh Wiktoria, dh Julia (tak, jeszcze jedna Julka :)), dh Milena oraz dh Justyna. Druhenki spisały się na medal – zadania nie były zbyt trudne, ale stanowiły wyzwanie dla patroli biorących udział w grze.
Gra zakończyła się przy ognisku harcerskim. Trzech członków naszej drużyny złożyło Przyrzeczenie Harcerskie i mogą już nosić krzyże harcerskie na mundurach. Gratulujemy!
W ciszy opuściliśmy to ognisko, żeby, kontrolowane, spokojnie się dopaliło. Po czym, w innym zupełnie miejscu, rozpaliliśmy kolejne! „Co? Po co dwa ogniska?” – spytacie. Otóż, to pierwsze, tradycyjne ognisko harcerskie kojarzy się z czymś ważnym, np. składaniem Przyrzeczenia, przypomina miłe chwile minionych już przygód, nawiązanych przyjaźni. Aby harcerzom towarzyszyły takie uczucia są określane pewne zwyczaje – obrzędy. Na takim ognisku nie przyrządza się jedzenia. Więc aby móc upiec kiełbaski, rozpaliliśmy właśnie drugie. Każdy z uczestników spotkania mógł się poczęstować kiełbaską, chlebem, jabłkiem, ciastkiem i napojem – wszystko to zostało nam zapewnione dzięki uczestnictwu w Małopolskiej Sieci Świetlic Podwórkowych.
Po skończonym posiłku, harcerze zaśpiewali kilka swoich ulubionych piosenek, w czym bardzo pomogła nam p. Iwona Bernaś, która jest przyjacielem naszej drużyny i wspiera nas w różnych działaniach. Wspólne spotkanie zakończyło się ogromnymi bańkami mydlanymi, które również otrzymaliśmy w ramach działalności naszej Świetlicy.
Pełni pozytywnych wspomnień i energii, możemy rozpocząć nowy rok harcerski.
Czuwaj!

phm Rafał Smurzyński
drużynowy 1 WPDH „Wagabunda”

Font Resize