Najmłodsi mistrzowie żywego słowa

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Przeciszowie wychowawcy klas I – III  ogłosili konkurs recytatorski, który wzbudził wśród uczniów duże zainteresowanie. W poszczególnych klasach odbyły się eliminacje, których celem było wyłonienie dwóch kandydatów naszej szkoły do konkursu rejonowego. Zwycięzcami etapu szkolnego zostali: uczennica klasy drugiej Hanna Piegza, która zaprezentowała wiersz Joanny Papuzińskiej ,, Pytania’’ i fragment prozy Toona Tellegena  ,,Nie każdy umiał się przewrócić’’ oraz uczeń klasy III Jakub Domagała, który wygłosił wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ,, Kłótnia’’ i fragment prozy Marii Kowalewskiej ,,Po nitce do kłębka’’.

Dnia 30.09.2020 r. odbyły się eliminacje rejonowe XXXVI Konkursu Recytatorskiego w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Nasi uczniowie zachwycili jury doborem repertuaru oraz znakomitą interpretacją tekstów. Jakub i Hanna zakwalifikowali się do konkursu recytatorskiego na szczeblu wojewódzkim.

XXXVI Konkurs Recytatorski odbył się 07.10.2020 r. w przepięknym Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W tym dniu na scenie pojawili się ,,najlepsi z najlepszych’’, by wygłosić swój repertuar. Uczniom towarzyszyli nauczyciele oraz rodzice. O godzinie 10.00 w magicznej sali teatralnej miejsca zajęli widzowie, laureaci oraz jury. Przepiękna oprawa sceniczna zapraszała młodych, odważnych oraz świetnie przygotowanych aktorów do wyjścia na scenę. Wszyscy ze skupieniem wsłuchali się w dziecięce głosy, które wyrażały emocje, nastroje i uczucia, opowiadające historie ukryte w tekstach literackich. Słuchaczy zachwyciła piękna dziecięca mowa, troska o słowo, wielkie zaangażowanie, a także przesłanie naszych recytatorów, skierowane do nas wszystkich. Dzieci wiedzą, że skarbem każdego narodu jest jego ,,język’’. Biorąc udział  w tym konkursie, udowodniły, że dbają o jego piękno już od najmłodszych lat.

Trzeba posiadać niezwykłą odwagę, aby wyjść na scenę i wypowiedzieć słowa tak, aby inni z zainteresowaniem chcieli ich wysłuchać. Zapewniam wszystkich  Państwa, że Jakub i Hanna  stanęli na wysokości zadania. Nasi uczniowie zdobyli nowe doświadczenia. Oni już wiedzą, że wypowiadane słowa posiadają ,,magię” i potrafią nas ,,zaczarować’’.

Wszyscy recytatorzy zasłużyli na uznanie. Na pamiątkę tego literackiego spotkania dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. My jednak czujemy się szczególnie dumni a także wyróżnieni, gdyż uczeń naszej szkoły Jakub Domagała zdobył III miejsce w tym konkursie. Jakub z dużym zaangażowaniem przystąpił do pracy. Poświęcił wiele czasu na zapamiętanie tekstu. Dużą radość sprawiała mu „zabawa ze słowem” i interpretowanie tekstów. Jakub posiada ładną barwę i siłę  głosu. Te atrybuty w znacznym stopniu przyczyniły się do jego sukcesu.

Dziękujemy Jakubowi oraz Hani, że promują naszą szkołę w środowisku lokalnym, a także na szczeblu wojewódzkim. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Wierzymy, że to niezwykłe spotkanie z poezją zachęci ich i wiele innych dzieci do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich. Gratulujemy również rodzicom naszych wychowanków.

Beata Frączek

Komentarze wyłączone.
Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.

Font Resize